Avtor: Darko Pucelj
Društvo Flip flop, katerega generalni pokrovitelj je podjetje AvtoTransporti Kastelec iz Grosuplja, je na nek poseben način izstopajoča posebnost v slovenskem vrhunskem športu. Vse delo v društvu poteka na amaterskem in ljubiteljskem odnosu do športa.
Najprej ti čestitam za doseženi rezultat po prvem delu prvenstva. Nekoč si aktivno igral odbojko v klubu iz Žužemberka. Ko si se podal v trenerske vode bi bilo za pričakovati, da boš v Grosuplju začel svojo pot z moško odbojko, dejansko pa si jo v Odbojkarskem društvu Flip flop, kjer je prioriteta ženska odbojka. Je bilo to naključno?
Hvala za čestitke. Dekleta so tista, ki si jih zaslužijo. Trenerji smo le njihovi povezovalci in podporniki. Vse ostalo je plod njihovega lastnega dela. Odbojkarsko društvo Flip – Flop je po letih mlado društvo, ki je bilo ustanovljeno leta 1996. Že od samega začetka pa se tu igra ženska odbojka. Glede moške ekipe še nismo razmišljali, saj je v Grosuplju za fante veliko ponudbe v različnih športnih klubih (nogomet, košarka, rokomet...). Raje želimo biti dobri in organizirani v eni stvari in zato odločitev za žensko odbojko.
Imaš družino, tudi partnerica je trenerka v vašem društvu. Kako vama uspe časovno uskladiti delo z mladimi športnicami in družino.
Zapleteno. Ampak vse jemljemo kot del našega športnega življenja. Že od vsega začetka se usklajujemo, prilagajamo. Drugače ne gre. Družinska je zaradi športa res zelo obremenjena, toda če nekaj delaš z dušo in srcem, se da vse.
Ženska odbojka je najbolj množičen šport z žogo v Sloveniji. Vaše društvo v letošnjih državnih prvenstvih nastopa kar s sedmimi ekipami. Kako vam to uspe izpeljati po strokovni in organizacijski plati?
Edini pravi odgovor je: z entuziazmom. Vprašanje je, kakšen bi bil šport in športni uspehi na vseh področjih v Sloveniji brez ljudi, ki to počnemo predvsem iz lastnega zadovoljstva. V društvu delujemo trije trenerji, ki v celoti pokrivamo bazo 120 deklic. Organizacijsko je to poleg dopoldanskih službenih obveznostih, kar precejšen zalogaj. Praktično smo aktivni od jutra pa do večera. Tako v društvu, kot na drugih področjih. Vikendi so zapolnjeni s tekmami in redko kdaj se zgodi, da je en dan v tednu v celoti prost.
Društvu ni prioriteta samo vzpodbujanje mladih k športu, katerega del so tudi tekmovanja. Kot pobudnik si prvi v Sloveniji organiziral in izpeljal projekta Kids Volley Slovenija. Kaj predstavlja ta projekt in kakšen je njegov namen?
Projekt je še v povojih. Trenutno je le ideja in nekaj izvedenih testnih dogodkov. Pot bo še dolga. Vse pa je z namenom popularizacije in promocije odbojke pod okriljem Odbojkarske Zveze Slovenije od najmlajših 5 let + dalje. Odziv na dogodkih je izjemen. Predvsem pa je projekt v prvi vrsti namenjen igri in zabavi brez rezultatskega pritiska na otroke.
Grosupeljska občina je gospodarsko dobro razvita. Vsi vemo, da so finančni stroški za nastopanje v kar šestih kategorijah letošnjih državnih prvenstev, velik zalogaj za vaše društvo. Kakšna je podpora okolja v katerem deluje Odbojkarsko društvo Flip - Flop?
Podpora okolja je taka kot je in le redko kdo zna prisluhniti in finančno podpreti delo v društvu oziroma klubu. Izjemno smo hvaležni našim dolgoletnim pokroviteljem in donatorjem. Brez njih bi o vseh teh uspehih lahko le sanjali. Tudi dekleta bi si brez njih težko privoščila igranje in dokazovanje v državnih prvenstvih. Pa vendar. Vedno delujemo v okviru naših zmožnosti. Društvo stoji na zdravih temeljih in tako bo tudi ostalo, dokler ga bomo vodile osebe, ki glede naših finančnih možnosti trdno stojimo na realnih tleh.
Tekmovalni uspehi članske ekipe so bili vsa ta leta v vzponu. Iz 3., nato 2. in po 1.B ligi, ste stopili na najvišjo stopničko in se uvrstili v 1.A državno odbojkarsko ligo. Kako vam je to uspelo v tako kratkem času.
To nam je uspelo le tako, da smo dekleta od malega navajali na pripadnost društvu, vestnostjo in vztrajnostjo na treningih in tekmah ter željo po dokazovanju. Ključno je bilo to, da so dekleta vzljubila ta šport in v njem našla motivacijo za nadaljnje delo, kar od njih zahteva veliko odrekanja. Ker v članski ekipi ni profesionalk in je v celoti sestavljena iz volonterk pa naš odnos temelji na obojestranskem zaupanju, spoštovanju in prijateljstvu.
Sezono ste s člansko ekipo rezultatsko verjetno začeli celo nad lastnimi pričakovanji, nato pa …
Pred začetkom sezone smo si postavili dva cilja. Uvrstitev v modro skupino nam je bil cilj A in si s tem še pred nadaljevanjem prvenstva zagotoviti obstanek v ligi. Plan B bi prišel v poštev, če se nam ne bi izšlo po planu A in bi morali nadaljevati prvenstvo v zeleni skupini, kjer bi se odločalo o igranju v 1.A ligi tudi prihodnjo sezono. Prav imate. Sezona se je začela odlično, potem pa lahko najdemo sto izgovorov zakaj se nam je ustavilo. Dejstvo je, da, če želimo v prihodnje ekipo zadržati na visokem nivoju, moramo dati priložnost za dokazovanje igralkam, ki si to zaslužijo s svojim pristopom na treningih. Tudi na račun kakšnega slabšega rezultata. Igralke so mlade in čas za »lov« na rezultate šele prihaja. Seveda, če bodo vztrajale na svoji športni poti.
Z uvrstitvijo v modo skupino ni več bojazni pred izpadom iz 1.A DOL. Igralke in ti kot trener ne boste več rezultatsko obremenjeni. Kaj to pomeni za tebe kot trenerja, ekipo in vašo igro v nadaljevanju prvenstva?
Tako je. Cilj je dosežen in sedaj želimo vsako tekmo odigrati po najboljših močeh. Izkoristili bomo priložnost, da igralke, pred katerimi je še dolga odbojkarska pot, pridejo do pravih prvoligaških izkušenj in spoznanja, da lahko igralsko še napredujejo. Prepričan sem, da bomo z dobrim delom v naslednjih letih lahko enakovreden tekmec najboljšim ženskim odbojkarskim ekipam v Sloveniji.
Med igralkami, trenerji, vodstvom in starši otrok, ki obiskujejo treninge odbojke, se čuti pripadnost društvu, kar se vidi tudi na in ob igrišču. Vse delo v društvu poteka na ljubiteljski ravni. Da bi naslednjo sezono na tekmovalnem področju stopili še korak naprej, kakšni so tvoji izzivi in pričakovanja?
Kar se tiče dela društva bi radi naredili korak naprej z vzpostavitvijo odbojkarske šole po okoliških občinah. To nam je primarni cilj, saj smo bili na tem področju do sedaj podhranjeni. Z rezultatskega vidika članske ekipe pa je v veliki meri vse odvisno predvsem od tega ali bodo dekleta še naprej pripravljena vlagati toliko truda, energije in prostega časa za treninge in tekme. Njihova bo prva beseda, zato ne želim prehitevati.
V lanski sezoni so mlajše deklice postale državne prvakinje, nekaj let nazaj so mladinke osvojile tretje mesto v državi. Uspehi so. Pa bo to dovolj, da se bo uspešna zgodba o ATK Grosuplju nadaljevala tudi naslednja leta?
Zgodba se bo nadaljevala. Vendar se veličina zgodbe ne bo vedno merila v rezultatih. Dokler bomo v društvu pravi ljudje in bo med mladimi takšno zanimanje za ta lep in atraktivni šport, se za odbojko v Grosuplju ni bati.