Avtor: OZS/Aljaž Močnik
S 54-letnim romunskim strokovnjakom, ki je lansko poletje navdušil slovensko športno javnost, si je v roke segel Metod Ropret. Predsednik krovne slovenske odbojkarske organizacije je v dogovor s Cretujem vložil obilico energije, zato mu je po pozitivnem odgovoru upravičeno odleglo.
Zgodba s pozitivnim koncem
»Ob zadnji priložnosti sem dejal, da si vrat s Cretujem še nismo povsem zaprli in res je bilo tako. Uspeli smo zbližati stališča, do podpisa sodelovanja nas je vodilo zanimivo potovanje. Vsa pot, ki smo jo prehodili in ves trud, ki smo ga vložili, sta bila poplačana,« je uvodoma poudaril Ropret in dodal: »Izjemno sem vesel, da smo zadržali tako čustvenega in kakovostnega trenerja. Veselje, da bo z nami prihodnji dve sezoni, prenašam tudi v imenu reprezentantov.«
Pot do končnega dogovora je imela nekaj vzponov in padcev. »Interesa za vodenje naše reprezentance je bilo zares veliko in marsikateri vrhunski strokovnjak si je želel sesti na našo klop. A mi smo si ves čas na klopi želeli Giannija (vzdevek Gheorgheja Cretuja, op. a.). To je ostalo naše izhodišče po prvem, neuspešnem krogu pogajanj za nadaljevanje sodelovanja,« se je na vmesni čas, ko se je zazdelo, da so pogovori zašli na brezpotje, ozrl Ropret in nadaljeval: »Med premorom se enostavno nisem mogel znebiti občutka, da slovenska moška odbojkarska reprezentanca in selektor Cretu sodita skupaj in da je prav, da to pot nadaljujemo skupaj. Našli smo skupni jezik in prepričan sem, da nam je to uspelo v zadovoljstvo vseh.«
Zgodovinski uspeh z grenkim priokusom
Cretu je na klop slovenske moške članske reprezentance sedel lanskega avgusta, dobra dva tedna pred začetkom svetovnega prvenstva. Pred tem je pod vodstvom Avstralca Marka Lebedewa v Ligi narodov nanizala nekaj skromnejših predstav, s prihodom Romuna pa zaigrala kot prerojena in se zavihtela med najboljšo četverico na svetu.
»Slovenija ima zares kakovostne igralce, ki so med seboj zelo povezani. To je za reprezentanco izrednega pomena. Gre za generacijo, ki ima izjemno veliko izkušen,« s komplimenti na račun slovenske vrste ne skopari novi-stari selektor, ki se največjega uspeha slovenske odbojke, četrtega mesta med svetovno elito, vseeno spominja z manjšim cmokom v grlu. »Za nami je prelepa izkušnja s svetovnega prvenstva. Morda ne čisto s koncem, ki smo si ga želeli, a težke trenutke ob porazih v boju za medalje moramo v prihodnosti izkoristiti sebi v prid.«
Odbojkarska evforija v ljubljanskih Stožicah je slovenske fante ponesla vse do finalnega konca tedna na Poljskem. »Pritisk na celotno ekipo je bil izjemen. Igrati domače svetovno prvenstvo je bila posebna izkušnja, zame pa izziv, ki sem ga sprejel z odprtim srcem in brez najmanjšega dvoma,« je še pristavil Cretu.
Tri tekmovanja, trije visoki cilji
Odbojkarsko reprezentanco v preostanku leta 2023 čakajo veliki izzivi, morda celo največji na poti trenutne generacije. Junija in julija bo skušala v Ligi narodov zbrati kar največ točk za svetovno jakostno lestvico, zaključek poletja bo prinesel evropsko prvenstvo, na katerem bo branila srebrno medaljo, reprezentančno obdobje pa se bo zaključilo oktobra s kvalifikacijskim turnirjem za olimpijske igre. »Čaka nas še težja, še bolj intenzivna reprezentančna sezona. Osnovni cilj je, da igralce skozi vseh pet skupnih mesecev ohranjamo v primerni pripravljenosti, tako telesni kot psihološki. Za seboj bodo imeli naporne klubske sezone, s številnimi tekmami na več tekmovalnih frontah, nekateri tudi iz lige prvakov in ostalih evropskih pokalov. Ob prihodu na reprezentančne priprave bo zelo pomembno, da jih bomo povezali v drugačno ekipo in pripravili na drugačen ritem. Velik dejavnik bo tudi zaključek klubskih sezon – za nekatere bo ta prišel prekmalu, za druge prepozno. Vsi selektorji se bomo soočali s tem, zato bosta načrtovanje in postopnost izjemnega pomena,« v bližnjo prihodnost pogled usmerja slovenski selektor.
Romunski strokovnjak je v zadnjem obdobju pošteno zavihal rokave in že navezal kontakte s prvimi reprezentančnimi kandidati: »Fantje so pripravljeni na to, kar jih čaka. Zavedajo se, da bo pet mesecev izjemno napornih. A obenem se že čuti velika predanost in zavezanost k cilju, ki ga imamo - uvrstitvi na olimpijske igre,« je odzive z igralske strani razkril Cretu.
Prvi trening čez dober mesec dni
Selektor je obenem povedal, da bo reprezentanca priprave začela v ponedeljek, 8. maja v Ljubljani, a tedaj še ne bo v polni zasedbi. »Igralci bodo na priprave prihajali drug za drugim. To niti ni tako pomembno. Pomembno je, da jih bomo pravilno in postopoma vključevali v trenažni proces. Vsi igralci bodo morali biti na voljo ves čas, možnosti za eksperimentiranje nimamo. Za to generacijo prihaja zadnja priložnost, da izpolni svoje sanje,« poudarja romunski strokovnjak na slovenski klopi ter nadaljuje: »Motivacija nikakor ni vprašljiva. Ta slovenska odbojkarska generacija sanja o olimpijskih igrah in še o čem več. Tudi sam delim iste olimpijske sanje. Prepričan sem, da bomo čisto vsi, ki smo kakorkoli vpleteni v ta projekt, dali prav vse od sebe, da bo Slovenija poleti prihodnje leto igrala v Parizu.«
Njegov recept za dosego novega najvišjega mejnika v zgodovini slovenske odbojke je jasen: »Vsaka točka, vsak niz, vsaka zmaga bodo pomembni. S takšnim pristopom bomo morali igrati v celotnem obdobju. Vsaka dobljena tekma, tudi točka, nas lahko popelje korak bližje k olimpijskim igram. Pomembni bodo trenutki, v katerih ne bomo kazali le svoje kakovosti, temveč s pametno igro izkoriščali šibke točke nasprotnika. To bo dodaten korak proti Parizu.«
Seznam reprezentantov bo Cretu objavil v kratkem. Obenem bo predstavil člane strokovnega štaba, ki bo v primerjavi z lanskim še nekoliko okrepljen.
S svetovno elito najprej v Aziji
Smerokaz na olimpijski poti bo najprej kazal na tri turnirje Lige narodov. Najprej slovensko odpravo čaka pot na Japonsko, za tem v Francijo in nazadnje še na Filipine. Na tekmah širom sveta si želi izboriti mesto med najboljšo osmerico, katero sklepni turnir s tekmami na izpadanje čaka v poljskem Gdansku. »To tekmovanje bo zares zahtevno, saj bo potovanj veliko, urnik pa izjemno zgoščen. Tekme si bodo sledile ena za drugo, brez pravega premora. Zelo pomembno bo, kako se bomo na to odzvali, kako se bomo prilagodili in kako hitro bo napredovala regeneracija igralcev v času med napornimi klubskimi sezonami in turnirji Lige narodov,« doda Cretu. Vsi trije turnirji bodo petdnevni, reprezentanco na vsakem čakajo po štiri tekme.
Druga postaja: evropska elita
Nič kaj milejši ritem odbojkarjev ne čaka od konca avgusta dalje, ko bo v bolgarski Varni začela nastope med evropsko elito. Tega se zaveda tudi selektor, ki poudarja, da bodo enaki pogoji veljali za vse ekipe. »Kdor bo v tem boljši, bo bolj uspešen. Prvenstvo želimo končati šele zadnji dan tekmovanja. Imamo reprezentanco, ki se je povzpela v vrh evropske in svetovne odbojke. Tam mora tudi ostati!« še poudarja.
Zaključek šprinta oktobra ali šele poleti 2024
Pot do olimpijskega Pariza bo sicer izredno vijugasta. Že sedaj je znana »bližnjica« skozi olimpijski kvalifikacijski turnir na Japonskem, kjer bo iz sodelujoče osmerice (Japonska, ZDA, Slovenija, Srbija, Turčija, Tunizija, Egipt, Finska) olimpijske sanje izpolnila najboljša dvojica. Za preostale se bo dirka nadaljevala vse do konca rednega dela Lige narodov poleti 2024, katerega tekme bodo reprezentancam podelile zadnje točke za svetovno jakostno lestvico. Na podlagi te bo namreč zapolnjenih zadnjih pet mest na olimpijskih igrah, pri čemer je prvi kriterij obarvan kontinentalno, drugi pa glede na število doseženih točk v svetovni razvrstitvi. »Pričakovanja pred tremi vrhunci so velika. Najpomembnejše bodo kvalifikacije za olimpijske igre, ne gre pa spregledati niti tega, kako pomembna je lahko Liga narodov leta 2024. Upam sicer, da bomo do takrat na olimpijski turnir že uvrščeni, a treba je biti pripravljen na vse scenarije. Zavedamo se, da sta pred nami ključni sezoni in da je to priložnost generacije. Storili bomo vse, da jo izkoristimo,« za konec dodaja predsednik OZS Ropret.