Avtor: OZS
Odbojkarska zveza Slovenije je v zadnjih letih v Ljubljano pripeljala tekmovanja na najvišji ravni, ob svetovnem in evropskem prvenstvu za moške še svetovno prvenstvo za ženske do 23 let, turnir FIVB Challenger Cup, turnirje svetovne serije v odbojki na mivki, superfinale evropske lige prvakov in prvakinj ter še vrsto drugih dogodkov. Na OZS so se zdaj odločili še za organizacijo turnirja elitne lige narodov (VNL), a pot do uspešne kandidature po besedah Metoda Ropreta ni bila lahka: „Naše aktivnosti so se začele že takoj po tem, ko se nam olimpijske kvalifikacije na Japonskem niso izšle čisto po naših željah. Zavedali smo se sicer težav, omejitev in velike konkurence, predvsem tistih, ki se še niso uspeli uvrstiti v Pariz. Letošnja sezona VNL namreč prinaša šest turnirjev, trije so že pokriti z dolgoročnimi pogodbami, med preostalimi tremi pa smo si izbrali prav zadnji turnir in ga tudi dobili. Vemo, kaj igranje pred domačimi navijači pomeni tej reprezentanci in vsled tega smo na OZS naredili vse, da bi pridobili organizacijo. Z izkušnjami, ki jih imamo z dosedanjimi dogodki in tudi renomejem, ki ga uživamo, nam je to tudi uspelo. Ne samo to, skupaj s potrditvijo, da bo VNL gostila Slovenija, smo s strani FIVB prejeli še ponudbo za organizacijo lige narodov v naslednjih treh letih, torej vse do leta 2027. Prve pogovore smo že opravili, a moramo s sodelavci vse še dobro proučiti in pretehtati. Ocenjujem, da se takšne priložnosti ne pojavljajo velikokrat in se ne izpuščajo iz rok. A če se vrnem na letošnji dogodek – prepričan sem, da bodo Stožice polne, da bomo spet podoživeli to, kar smo na evropskem in svetovnem prvenstvu in da bodo fantje dosegli še edino, kar jim v teh bleščečih karierah manjka, torej nastop na olimpijskih igrah.“
Zanimanje za dogodek v dvorani Stožice, ko se bo izjemna generacija odbojkarjev v elitni konkurenci znova predstavila svojim navijačem in si skušala zagotoviti prvi nastop na olimpijskih igrah, je izjemno. OZS je na tudi na ta izziv pripravljena: „Posebnih bojazni ali skrbi glede same organizacije ni. Če smo bili sposobni v treh mesecih praktično iz nič organizirati svetovno prvenstvo s 16 reprezentancami, potem tudi tokrat ne bomo imeli težav s pripravo dogodka na najvišji ravni. Zelo pomembno bo, da bomo skozi promocijo pokrili tudi tekme, na katerih ne nastopa slovenska reprezentanca. To nam je zaradi pomanjkanja časa na svetovnem prvenstvu nekoliko manjkalo, a prepričan sem, da smo tokrat z atraktivno cenovno politiko in pristopom pri prodaji vstopnic ter tudi glede na kakovost reprezentanc, ki prihajajo k nam, na boljši poti. Veseli pa nas tudi, da si bodo ljubitelji odbojke tekme lahko ogledali tako na kanalih Sportkluba, ki prenaša vse tekme lige narodov, kot tudi to, da bodo tekme slovenske reprezentance še dodatno na ogled na kanalih medijske hiše Pro Plus oz. na Kanalu A.“
Da bodo pomemben turnir lige narodov lahko odigrali pred svojimi navijači, veliko pomeni tudi našim odbojkarjem, kar je potrdil tudi dolgoletni kapetan reprezentance Tine Urnaut: „Zelo lepo poletje je pred nami. V kvalifikacijah za olimpijske igre sta nas z uvrstitvijo v Pariz sicer malo presenetili Kanada in Nemčija ter s tem nekoliko premešali vrstni red. A na nas to prav veliko vseeno ni vplivalo. Tako kot že lansko poletje moramo tudi letošnje poletje vsako tekmo odigrati na najvišji možni ravni. Videli smo, koliko točk lahko prinese zmaga in koliko točk lahko odnese poraz oz. ena sama izgubljena tekma, kakršna je bila lani proti Bolgariji. Prav zato bo še toliko bolj pomembno, kako bomo začeli ligo narodov. Vselej poudarjam, bo se bomo morali osredotočiti na vsako tekmo posebej. Naredili bomo prav vse, da se uvrstimo na olimpijske igre. Ob tem bomo igrali doma, kar je vedno nekaj fenomenalnega. Leta 2015, ko so pri nas na prijateljski tekmi gostovali Brazilci, smo rekli, da bomo nekoč v Stožicah igrali VNL in jih napolnili. In zdaj se bo to uresničilo. Upam, da nas bodo navijači prišli podpret in da bomo še enkrat pripravili fenomenalno vzdušje in da bomo tudi mi odigrali na taki ravni, da si bomo zagotovili nastop na olimpijskih igrah.“
Slovenska izbrana vrsta pod vodstvom Gheorgheja Cretuja se bo sicer zbrala 6. maja v Ljubljani, ko se bo začel lov na olimpijsko vozovnico. „Mislim, da se bomo tokrat na začetku priprav zbrali vsi, z izjemo Jana Kozamernika, ki ga dan prej še čaka superfinale lige prvakov v Turčiji. Osebno sem zelo vesel, da imam po vseh teh letih, kakšnih petnajstih, verjetno, nekaj več prostega časa oz. časa, ko ni potrebno igrati tekem. Imam priložnost, da se posvetim pripravi na VNL, posledično pa tudi na ostala tekmovanja in prepričan sem, da bodo tudi ostali iz klubov prišli v dobri formi in da bomo lahko izkoristili prav vsak trening ter se kar se da dobro pripravili na prvi turnir v Turčiji. Kot vselej se nove reprezentančne akcije že zelo veselim,“ je še dodal Urnaut.
Za vstopnice sicer že zdaj vlada veliko zanimanje, tako med domačimi kot med tujimi navijači. Povpraševanja so že prišla s Poljske, Italije, Srbije, Hrvaške, Nemčije ter celo Tajske in Filipinov. Poleg tekem slovenske reprezentance z Argentino, Kubo, Italijo in Srbijo se nam v Stožicah obetajo izjemni obračuni, med drugim ponovitev finala svetovnega in evropskega prvenstva med Poljsko in Italijo.
Vstopnice so v prodaji od četrtka, 4. aprila, od 11. ure naprej, moč pa jih je kupiti na prodajnih mestih Petrola in Eventima. Cene vstopnic prve in druge kategorije se za tekme slovenske reprezentance gibljejo med 25 in 35 evri, vstopnice v t.i. rdečem ringu pa stanejo 12 evrov. Vstopnice neposredno ob igrišču je moč kupiti za 55 do 85 evrov. Cena vstopnice za tekme ostalih reprezentanc v t.i. zelenem ringu je 20 evrov, za sedeže v prvih štirih vrstah neposredno ob igrišču pa je potrebno odšteti med 30 in 50 evri. Posamezna vstopnica za tekme, na katerih ne igra slovenska izbrana vrsta, velja za ogled obeh tekem.
Pri nakupu vstopnic bodo na svoj račun še posebej prišli imetniki plačilnih kartic Nove ljubljanske banke kot sponzorja OZS in turnirja VNL v Ljubljani. Zanje bodo namreč mesec dni oz. do prodaje posebej rezervirane vstopnice prve kategorije na tribunah C in A, in sicer prvih pet vrst, ki so najbližje igrišču.